Co to jest jaskra?

Wykonywane w ramach: Zdrowe oczy

Co to jest jaskra?

  Jaskra to choroba oczu powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego. Prowadzi do zaburzeń widzenia lub całkowitej utraty wzroku. są

 Jakie są podstawowe czynniki ryzyka jaskry?

Podstawowe czynniki ryzyka jaskry to:

– wiek powyżej 40 lat,

– występowanie jaskry w rodzinie,

– nadciśnienie,

– znaczna wada wzroku

–  inne choroby oczu, jak np. retinopatia cukrzycowa

– zdiagnozowana cukrzyca.

 

Jak rozpoznać chorobę?

Podstawową i bezpośrednią przyczyną jaskry jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Warto przy tym zaznaczyć, że podniesienie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej występuje na etapie, na którym choroba nie daje jeszcze żadnych widocznych symptomów.

Pacjent nie wie, że jest chory i nie odczuwa problemów z widzeniem. Dlatego regularne wykonywanie pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej jest absolutnie konieczne, aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę.

 Jakie są  dostępne badania przesiewowe?

 

W Centrum Medycznym Skopia w Krakowie realizowany jest program profilaktyki jaskry Glaucoma-profilaxis 2018  polegający na  przeprowadzeniu pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego na wysokiej klasy sprzęcie bezdotykowym.

Program ma charakter przesiewowy i jego celem jest identyfikacja jak największego grona pacjentów zagrożonych jaskrą i innymi chorobami powiązanymi z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, rozpoznana cukrzyca.

Więcej informacji o bezpłatnych badaniach na:  www.cm-skopia.pl