Dbaj o stopy i ciesz się każdym krokiem!

Wykonywane w ramach: Ciesz się każdym krokiem

Dbaj o stopy i ciesz się każdym krokiem!

Co oznacza słowo podologia?

Podologia to dziedzina nauki z pogranicza medycyny i kosmetologii zajmująca się profilaktyką zdrowych stóp.
Pedos z greckiego oznacza stopę, logos – naukę, stąd nazwa podologia – nauka o stopach.

Jakie dolegliwości stóp najczęściej spotykamy?

W Polsce ponad 80 procent społeczeństwa ma dolegliwości bólowe w obrębie stóp. Wśród najczęstszych dolegliwości możemy wymienić : odciski, modzele, zrogowacenia, wrastające paznokcie.

U kogo leczyć dolegliwości stóp?

Podolog to specjalista zajmujący się leczeniem i pielęgnacją stóp.
Zawód podologa został wpisany na listę zawodów w Polsce dopiero w 2015 r. Osoba zajmująca się podologią jest najczęściej z wykształcenia kosmetologiem, fizjoterapeutą lub pielęgniarką.

Jakie są przyczyny powstawania problemów ze stopami?

Zmiany na stopach są jedynie wynikiem oraz obrazem nieprawidłowości mających miejsce w organizmie.
W celu prawidłowej oceny przyczyn powstania nieprawidłowości w obrębie stóp oraz zaproponowania procesu leczenia
bardzo często konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy podologiem, a lekarzami o specjalizacjach takich jak: diabetolog, angiolog czy dermatolog.

Na przykład odciski czy modzele powstają najczęściej na skutek długotrwałych ucisków w obuwiu bądź deformacji kostnych. Ich nawroty świadczą o nieusunięciu czynnika wywołującego to schorzenie. Stąd tak ważne jest ustalenie przyczyny ich powstania.

Podstawowy zabieg podologiczny – sposób na zdrowe stopy

Co to jest podstawowy zabieg podologiczny?

Podstawowy zabieg podologiczny ma na celu pielęgnację skóry oraz paznokci u stóp. Konsultacja i dokładny wywiad z pacjentem są kluczem do prawidłowej diagnostyki oraz oceny jakie czynniki wpływają negatywnie na powstawanie takich zmian jak odciski, modzele, pękające pięty czy też wrastające paznokcie.
Głównym etapem zabiegu jest opracowanie podeszwy z zrogowaceń, usunięcie odcisków i modzeli, jeśli występują, a następnie opracowanie płytki paznokciowej (skrócenie i wypolerowanie). Podolog po wykonaniu podstawowego zabiegu podologicznego dobiera odpowiednie preparaty do pielęgnacji.
Czynność tą należy cyklicznie wykonywać w gabinecie podologicznych u osób dorosłych.

Jak często powinien być wykonywany podstawowy zabieg podologiczny?

Zabieg u podologa należy do zabiegów profilaktycznych. W trosce o kondycję stóp powinien być wykonywany regularnie co ok 4 – 8 tygodni przez cały rok. Czas pomiędzy zabiegami jest uzależniony od aktualnej kondycji skóry stóp. Specjalista podolog może wykonać również aplikacje klamry na wrastające paznokcie czy też usunąć odcisk, modzele, a nawet brodawki.

Więcej: http://skopia-ec.pl/zabieg/podstawowy-zabieg-podologiczny/