Leczenie komórkami macierzystymi

Wykonywane w ramach: W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Leczenie komórkami macierzystymi

Zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii – leczenie stawów, więzadeł, ścięgien

Komórki macierzyste dzięki swoim wspaniałym właściwością samoodnowy mają rewelacyjne zastosowanie w leczeniu urazów ortopedycznych, takich jak uszkodzenie kolana, barku czy stopy. Dzięki komórkom macierzystym odbudujemy stawy, więzadła, ścięgna, mięśnie czy kości.

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które posiadają zdolność do namnażania i przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, które tworzą tkankę. Charakteryzują się niesamowitą zdolnością do odbudowy i regeneracji. Dzięki temu znajdują zastosowanie w odbudowywaniu obumarłych komórek.

Do czego wykorzystuje się komórki macierzyste w ortopedii?

Podanie ,,własnych”  komórek macierzystych pomaga w leczeniu chorób takich jak:

– uszkodzenie stawu kolanowego,

– uszkodzenie nadgarstka,

– uszkodzenie stawu , ubytek chrząstki,

– zwyrodnienie stawów skokowego,

– uszkodzenie stawu barkowego,

– reumatoidalne zapalenie stawów,

– zapalenie ścięgien i przyczepów (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie ścięgna Achillesa),

– zerwanie ścięgien,

– urazy sportowe,

– pęknięcie łąkotki,

– uszkodzenie mięśni (naderwanie, zerwanie),

– uszkodzenie więzadeł (naderwanie, zerwanie),

-ostroga piętowa,

-trudno gojące się rany,

-blizny,

-stopa cukrzycowa.

 

Dlaczego komórki macierzyste wykorzystywane jest w  leczeniu?

Za sprawność stawu odpowiedzialna jest chrząstka szklista zwana również chrząstką stawową, która pokrywa powierzchnie kostne. Chrząstka stawowa charakteryzuje się niewielkim współczynnikiem tarcia oraz możliwością absorbowania wstrząsów wytwarzanych w trakcie chodzenia lub biegania.

Chrząstka stawowa składa się z włókien kolagenowych, stanowiących mechaniczne rusztowanie i  z płynnej macierzy. Komórki zwane chondrocytami leżące pomiędzy włóknami kolagenowymi, odpowiedzialne są za procesy biologiczne i odnawianie struktury chrząstki. Niestety jej brak ukrwienia oraz niewielka ilość komórek w stosunku do jej objętości uniemożliwia samoistną naprawę uszkodzonej powierzchni chrzęstnej. W takim przypadku zalecane jest podanie komórek macierzystych, które dzięki swojej ,,naprawczej mocy” pozwalają na odbudowę czy regenerację stawu.

Komórki macierzyste występują głównie w szpiku kost­nym, krwi obwodowej i tkance tłuszczowej. Liczba komórek macierzystych jest uzależniona od wieku oraz aktywności fizycznej. Im człowiek jest młodszy, tym więcej ma komórek macierzystych. Liczba i zdolności do samoodnowy maleją więc z wiekiem.

Jak wygląda zabieg z użyciem komórek macierzystych?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą, który dobierze najwłaściwszą metodę leczenia, opowie na czym polega zabieg podania komórek macierzystych  oraz wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Kolejnym krokiem jest zabieg z użyciem komórek macierzystych polegający  na pobraniu ich z talerza  biodrowego (w znieczuleniu miejscowym), odseparowaniu komórek macierzystych  w specjalnej wirówce i podaniu (wstrzyknięciu) w miejsce, które jest uszkodzone czy zwyrodnione.  Zabieg trwa ok. 2h. Zabieg jest małoinwazyjny  i trwa ok. 2 h. Po zabiegu pacjent poinstruowany o dalszych zaleceniach może wrócić do domu. Zabieg może być nie przyjemny ale nie jest bolesny gdyż jest wykonywany z użyciem środków znieczulających.

Komórki macierzyste zaczynają  proces samonaprawczy stawu. Miejsca gdzie podajemy komórki macierzyste odbudowywują się w sposób naturalny i fizjologiczny.

Efekt zabiegu odczuwany jest po ok. 6-8 tygodniach.

Przewaga zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Komórki macierzyste aktywują czynniki fizjologiczne w sposób naturalny czyli bez podania ,,sztucznie” wytworzonych leków dzięki temu stawy odbudowują się  samoistnie. Komórki macierzyste są bezpieczną,  skuteczną i naturalną metodą leczenie w ortopedii.

Więcej: https://cm-skopia.pl/uslugi/ortopedia-krakow/