STOP czerniakowi!

Wykonywane w ramach: Zdrowa i piękna skóra

STOP czerniakowi!

Czerniak to nowotwór skóry powstający z melanocytów czyli komórek barwnikowych. Nie jest on najczęstszym nowotworem skóry, natomiast odpowiada on za największą liczbę zgonów u wszystkich chorych na nowotwory złośliwe skóry. Może rozwinąć się na podstawie istniejących już znamion barwnikowych lub pojawić się „de novo”. Występuje najczęściej u rasy kaukaskiej, czyli u osób o jasnej karnacji.

Co mówią statystyki?

W Polsce rejestrowanych jest rocznie około 2,5 – 3 tysięcy osób dotkniętych czerniakiem skóry. Ponad 1000 osób umiera z powodu tego nowotworu. Oznacza to, że w około 1/3 przypadków nie możemy wyleczyć chorego z powodu wysokiego zaawansowania nowotworu.
Pamiętajmy jednak, że jest to nowotwór stosunkowo prosty w diagnostyce i jeden z najprostszych do wyleczenia, pod warunkiem, ze jest wykryty we wczesnym stadium.
W Niemczech czy USA wyleczalność czerniaka wynosi ponad 90 %. Tak wysoka wyleczalność wynika z dużo wyższej świadomości oraz wcześniejszego zgłaszania się pacjentów do dermatologa w celu kontroli podejrzanych zmian.
Jaki czynniki sprzyjają rozwojowi czerniaka?
Głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi czerniaka jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne (ultrafioletowe). Groźne jest także korzystanie z solarium, gdyż emituje promieniowanie ultrafioletowe mniej więcej 10 razy większe niż promieniowanie w najbardziej słoneczny dzień. Niestety w Polsce nie ma regulacji dotyczących solarium pomimo, że poparzenia słoneczne w młodym wieku przyczyniają się w znacznym stopniu do rozwoju nowotworów skóry.

Co powinno nas zaniepokoić?

„Pacjenci powinni zwracać uwagę na pojawienie się nowej zmiany na skórze albo zmianę istniejącej zmiany. Jeżeli zaczyna się ona poszerzać lub pogrubiać, bądź zaczyna swędzieć, sączyć się itd., to na pewno należy udać się do lekarza. Tylko lekarz chirurg, onkolog lub dermatolog jest w stanie ocenić prawidłowo zmianę oraz zdecydować o metodzie leczenia.
W walce z czerniakiem najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli wcześnie zdiagnozujemy podejrzaną zmianę i podejmiemy leczenie, szansa na całkowite wyleczenie wynosi około 97%.
Najczęstszą metodę leczenia jest wycięcie podejrzanej zmiany chorobowej.”
dr n. med. Dorota Wielowieyska-Szybińska

Więcej:

Badanie oraz usuwanie znamion

Dermatologia