Sposób na migrenę

Wykonywane w ramach: W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Sposób na migrenę

Co to jest migrena?

Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne objawiającym się głównie atakami silnych bólów głowy z towarzyszącymi nudnościami oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne. 
Ogólna charakterystyka bólu migrenowego:
– czas trwania wynosi około 4–72 godzin.
– rodzaj bólu: jednostronny (u dzieci częściej obustronny), pulsujący (odczuwalne przez pacjenta tętnienie zgodne z biciem serca, zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku),
– natężenie bólu: umiarkowane lub znaczne, nasilające się w trakcie rutynowej aktywności fizycznej
– dodatkowe objawy towarzyszące : nudności, fotofobia i fonofobia.

Jak często występuje występuje migrena?

W Polsce częstość występowania migreny wynosi około 8%, z czego aż 75% stanowią kobiety, a 25% mężczyźni. Migrena może pojawić się w każdym wieku (zarówno u dzieci jak i osób starszych) jednak u prawie 90% chorych pierwszy napad bólu występuje przed 40tym rokiem życia. Według wyliczeń co czwarta osoba z bólami migrenowymi głowy doświadcza aury. Faktyczna częstość występowania migreny w Polsce może być jeszcze wyższa, ponieważ część chorych nie zgłasza się z tego powodu do lekarza.
Jak wygląda napad bólu migrenowego  i czy można go przewidzieć ?
Wyróżniono pięć różnych faz napadowego migrenowego bólu głowy:
1. faza zwiastunów
2. aura
3. faza bólu głowy
4. faza ustępowania bólu
5. faza ponapadowa
Nie zawsze wszystkie fazy występują w trakcie napadu, a także, z wyjątkiem aury, nie można wyraźnie określić granic między poszczególnymi stadiami. Jednak większość osób cierpiących na migrenę doświadcza pewnych objawów na kilka dni lub godzin przed pojawiającym się napadem bólu.
Do objawów fazy zwiastunów należą: zaburzenie koncentracji, nadmierne pobudzenie, częste ziewanie, osobliwe zachcianki na potrawy, sztywność karku, nadwrażliwość czuciowa i zaburzenia czucia skóry głowy, nudności.
Aura ujawnia się tuż przed wystąpienia bólu, lub w trakcie. Obraz tej fazy jest wielopostaciowy. Jednymi z typowych są zaburzenia czucia, mowy, widzenia i motoryki, które rozwijają stopniowo w ciągu 5-20 minut. Każdy z tych objawów jest odwracalny i trwa mniej niż 60 minut.
Ból najczęściej rozpoczyna się w okolicy karku/potylicy i przemieszcza się w kierunku czołowo-skroniowym. Ból ma charakter jednostronny, pulsujący i nasila się w trakcie aktywności fizycznej.
Faza bólu głowy najczęściej występuje rano po przebudzeniu, a w ciągu dnia stopniowo narasta aż do uzyskania szczytowego natężenia.

Czy można uniknąć napadu migreny ?

U chorych na migrenę czynnikami wywołującymi napad mogą być stres, zmiany hormonalne (np. miesiączka, ciąża), silne światło, niewystarczająca lub nadmierna ilość snu,  stosowane leki (np. doustne leki antykoncepcyjne, leki rozszerzające naczynia krwionośne), palenie papierosów, silne zapachy, działanie zimna , zmiany pogody, urazy głowy, choroby zakaźne, zmęczenie, wysiłek fizyczny, choroba lokomocyjna, niektóre pokarmy (np. czekolada, słodziki, alkohol, kofeina, owoce cytrusowe) oraz pokarmy zawierające tyraminę – np. orzechy, sery, rodzynki, jogurt, śmietana, awokado). 
Dlatego bardzo ważne jest unikanie wyżej wymienionych czynników ryzyka oraz utrzymanie prawidłowej diety, wysypianie się i stosowanie technik relaksacyjnych zapobiegających 

Jakie są sposoby leczenia migreny ?

Patofizjologia choroby nie jest do końca poznana, dlatego też dotychczas stosuje się dwa sposoby leczenia migreny – doraźne i profilaktyczne. Leczenie doraźne polega na zażyciu jak najszybciej leku przeciwbólowego. Zażywając leki, należy dokładnie kontrolować dawkę i ilość podanego leku, aby nie doszło do rozwoju polekowego bólu głowy.
Leczenie profilaktyczne należy rozważyć , gdy bóle głowy  są bardzo uciążliwe dla chorego i/lub występują z dużą częstotliwością. Do schematu podawania leków przeciwbólowych dołącza się inne grupy leków np. leki przeciwpadaczkowe, kardiologiczne czy przeciwdepresyjne.  Na efekt leczenia często trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. 
W profilaktyce bólów głowy u pacjentów dorosłych znajduje zastosowanie preparat medyczny stosowany w medycynie estetycznej.  Jest on dobrze tolerowanym i skutecznym lekiem zapobiegawczym u pacjentów z przewlekłą migreną.  

 Sposób na migrenę

Preparat medyczny stosowany w medycynie estetycznej znajduje zastosowanie w leczeniu migreny.
W przypadku leczenia migreny jest on traktowany jako lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu.  Można go wstrzyknąć w konkretne miejsca takie jak okolica karku, potylicy, skroni i czoła. Doprowadza to do wygaszenia czynności konkretnych zakończeń nerwowych, a co za tym idzie – rozluźnienia mięśni i zmniejszenia napięcia. Wstrzyknięta substancja blokuje przekaz informacji bólu do mózgu, dzięki czemu u części pacjentów ból znika całkowicie. U niektórych chorych ból występuje nadal – jest on jednak zdecydowanie  mniejszy i trwa o wiele krócej.  Efekt leczenia botoksem utrzymuję się około kilku miesięcy i jest sprawą bardzo indywidualnego metabolizmu człowieka.
Więcej:
https://cm-skopia.pl/uslugi/neurologia/
  
Natalia Wojnarowska
kosmetolog, pielęgniarka