20 minut, które ratują życie

Wykonywane w ramach: 20 minut które ratuje życie

20 minut, które ratują życie

20 minut, które ratują życie

W Polsce, rak jelita grubego jest wciąż w przypadku mężczyzn trzecim, a w przypadku kobiet drugim najczęstszym rodzajem nowotworu. Plasuje się też na niechlubnym, drugim po raku płuca, miejscu jeśli chodzi o umieralność mężczyzn po 65. roku życia i co gorsza, w ciągu ostatniej dekady w tym zakresie utrzymuje się ciągły wzrost.

W przypadku kobiet stopień umieralności na raka jelita grubego ustabilizował się po 2000 roku i wciąż pozostaje na trzecim miejscu po raku płuca i piersi.
W sumie na przestrzeni lat statystyki nieco się poprawiły, ale jednocześnie nadal wykazują, że aż połowa osób chorych na raka jelita grubego nie przeżywa pięciu lat. Odpowiedzialna za te liczby jest wyjątkowa podstępność nowotworu. Przez wiele lat działa on bowiem w całkowitym ukryciu, często nie dając jakichkolwiek objawów.

 

Dlaczego kolonoskopia ratuje życie podwójnie?

Po pierwsze, badanie kolonoskopii umożliwia niezwykle wczesne wykrycie nowotworu. Jest to bez wątpienia najlepsza i najdokładniejsza metoda diagnostyczna, która pozwala potwierdzić lub wykluczyć nowotwór jelita grubego. Żadne inne badanie nie jest w stanie dać lekarzowi tak szerokiej i tak pewnej informacji.

Po drugie, kolonoskopia jest też zabiegiem, w ramach którego może nastąpić całkowite i ostateczne usunięcie nowotworu. Tak więc, jeżeli w trakcie zwykłej kolonoskopii zauważony zostaje polip, to lekarz może (stosownie do jego wielkości) jednoczasowo dokonać jego usunięcia. Takie usunięcie (polipektomia) to w przypadku niedużych polipów krótka czynność nietrwająca dłużej niż minutę. Oczywiście usunięty polip jest następnie poddawany badaniu histopatologicznemu, co pozwala na dokładne określenie jego charakteru.

Takie proste i takie skuteczne

Pacjenci po kolonoskopii (również wtedy, kiedy wykonywana była prosta polipektomia) mogą natychmiast powrócić do normalnej aktywności życiowej.

„W mojej praktyce zawodowej często rozmawiam z pacjentami po zabiegu usunięcia polipów. I widzę w ich oczach niedowierzanie:
– Mam to wycięte? Ale przecież nic nie czułem. I nie muszę chodzić na radioterapię?
Negatywna legenda raka jelita grubego powoduje, że takim pacjentom trudno uwierzyć, że samo leczenie może być aż tak proste i aż tak skuteczne.”
dr n. med. Krzysztof Bucki

Więcej: http://cm-skopia.pl/uslugi/diagnostyka-endoskopowa-krakow/

VIDEO: