Wiedzieć wcześniej – leczyć szybciej!

Wykonywane w ramach: Kobiece sprawy

Wiedzieć wcześniej – leczyć szybciej!

Czym jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy spowodowany jest najczęściej wirusem HPV (głównie typy: 16,18, 31,33,35) zwany również wirusem brodawczaka ludzkiego. Rak szyjki macicy najczęściej rozpoczyna się tzw. neoplazją czy dysplazją szyjki macicy. To stadium nazywa się bezinwazyjnym rakiem szyjki macicy i najczęściej nie daje większych objawów. Dlatego ważna jest profilaktyka –szczególnie wykonywanie regularnie cytologii i badanie ginekologiczne. Rak szyjki macicy jest drugim nowotworem po raku piersi u kobiet, który powoduje największą ilość zachorowań w Polsce.

Czy wiesz, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy pozwala w 99.9% przypadków zupełnie go wyleczyć?

 

Jakie są najczęstsze przyczyny powstania raka szyjki macicy?

 

–  zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV drogą płciową

–  wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego,

–  rak szyjki macicy w rodzinie,

–  częste zmienianie partnerów seksualnych,

–  współżycie z wieloma partnerami,

–  niski poziom  higieny osobistej,

–  palenie papierosów,

–  stosowanie antykoncepcji hormonalnej,

–  zachorowanie na  opryszczkę narządów płciowych (wirus HSV2),

–  przewlekłe bakteryjne zakażenia pochwy, przewlekłe infekcje pochwy,

–  zarażenie chlamydiami,

–  niedobór witaminy A i C,

–  liczne ciąże i porody,

–  zaburzony  system odpornościowy,

Jakie objawy powinne niepokoić?

– Krwawienie i krwotoki  międzymiesiączkowe

– Nieregularne miesiączki,

– Obfite miesiączki,

– Krwawienie podczas lub po stosunku płciowym,

– Niedrożność jelit,

– Niewydolność nerek,

– Bóle miednicy czy bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej,

– Cuchnąca wydzielina z pochwy.

Niestety objawy pojawiają się zbyt późno dlatego Unia Europejska sugeruje by wprowadzić obowiązek badań cytologicznych dla każdej kobiety od 30 roku życia co rok.

W przypadku podejrzena raka szyjki macicy potrzebna jest dodatkowa diagnostyka polegająca na biopsji, kolposkopii, tomografii komputerowej lub rezonansie. O metodzie diagnostycznej decyduje lekarz prowadzący.

Jak można ustrzec się  przed rakiem szyjki macicy?

Najważniejsza jest profilaktyka czyli:

 regularne badania  (należy regularnie wykonywać cytologię, podstawowe badania ginekologiczne podczas wizyty u lekarza, USG ginekologiczne dopochwowe),

–  należy być wyczulonym na potencjalne objawy raka szyjki macicy,

– badać się regularnie (wykonywać cytologię, podstawowe badania ginekologiczne podczas wizyty u lekarza),

– należy znać historię chorób w rodzinie-ważne by mieć wiedzę czy nasze mamy, babcie, ciocie nie chorowały na raka szyjki macicy a tym samym czy nie jesteśmy obciążone genetycznie.

 

W Polsce prowadzony jest Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego wykrywania Raka Szyjki Macicy w ramach którego można wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne. Kto może  skorzystać z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy?:

Programem profilaktyki objęte zostały Polki między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały wykonanego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Skierowanie nie jest potrzebne.

W Polsce z bezpłatnych badań przesiewowych korzysta średnio jedynie ok. 22 proc. kwalifikujących się do programu kobiet, co stanowi bardzo mała ilość!

Na czym polega badanie cytologiczne?

Cytologia polega na pobraniu przez lekarza ginekologa lub pielęgniarkę za pomocą wziernika dopochwowego i specjalnej szczoteczki materiału z kanału szyjki macicy  w celu diagnostyki mikroskopowej. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i szybkie do wykonania. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym można wykryć zmiany przedrakowe, nie dopuszczając do rozwoju nowotworu.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

 – na badanie cytologiczne należy zgłosić się najwcześniej 4 dni od ostatniego dnia miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,

– nie wykonuje się badania cytologicznego w trakcie miesiączki,

– 4 dni przed badaniem należy nie stosować żadnych leków dopochwowych,

Pamiętaj!!!

Szybka reakcja na niepokojące symptomy,  poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym raka szyjki macicy (badaniu cytologicznemu) oraz regularna wizyta u ginekologa pozwoli na rzetelną  diagnozę i szybkie leczenie.

Wczesne wykrycie raka szyjki macicy pozwala na 99,9 % wyleczenia!!!

Bezpłatne badania cytologiczne świadczą zakłady opieki zdrowotnej w całej Polsce, które podpisały z NFZ umowę na realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Takie bezpłatne badanie na terenie Krakowa można wykonać m.in. w Centrum Medycznym Skopia przy ul.J.Conrada 79.

 

 

Ginekologia