Wykonywane w ramach: W zdrowym ciele, zdrowy duch!
Jak pozbyć się pajączków na nogach?
„Pajączki” czyli wenaktazje to rozszerzone naczynia krwionośne w skórze właściwej, które są wynikiem zaburzenia krążenia krwi, co związane jest z nieprawidłowym kurczeniem się i rozkurczaniem naczyń krwionośnych, niewydolnością zastawek żylnych oraz kruchością ścian naczyń.
Widoczne są na skórze w postaci siatki w zależności od rodzaju unaczynienia barwy czerwonej (tętnice) lub szaroniebieskiej (żyły). Najczęściej pojawiają się na udach, podudziach, w zgięciach kolanowych oraz w okolicy kostek.
W przypadku problemów z pajączkami warto udać się na konsultację do chirurga naczyniowego lub flebologa i wykonać bezbolesne badanie USG Dopplera. Następnie można wdrożyć leczenie i nowe nawyki, które zapobiegną dalszemu rozwojowi zaburzeń naczyniowych.
Jak zapobiegać rozwojowi pajączków?
Przede wszystkim istotne jest określenie co nasila problem pajączków oraz minimalizacja czynników, które będą działać na niekorzyść naszych naczyń. Najczęstsze zalecenia to: ograniczenie ostrych przypraw, papierosów, kawy, alkoholu, a także opalania i wizyt w saunie .
Warto zadbać o wygodne buty (nie na obcasie) i ubrania, które nie są zbyt obcisłe.
Wpływ na naczynia ma także o zdrowa dieta i regularny ruch (tutaj również jest wskazany umiar).
Jeśli na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia (szczególnie w pracy), róbmy małe przerwy na rozprostowanie nóg i unikajmy zakładania nogi na nogę. Ulgę w towarzyszących dolegliwościach przyniosą masaże ręczne lub wodne i gimnastyka nóg, jak również noszenie specjalnych leczniczych pończoch i rajstop uciskowych, a także unoszenie nóg podczas leżenia i zimne okłady.
Pomocna w usprawnianiu pracy naczyń może okazać się suplementacja witaminą C, diosminą, rutyną i hesperydyną, a także wyciągami roślinnymi z: kłącza ruszczyka kolczastego, kasztanowca oraz liści miłorzębu japońskiego.
Również stosowanie kremów z diosminą, hesperydyną i rutozydem wspomoże obkurczanie naczyń. Dodatkowo zawarte w preparatach witamina PP i witamina C działają ochronnie na naczynia krwionośne, zapobiegając ich trwałemu rozszerzaniu się. Witaminy te wpływają również na wygląd skóry, więc przy systematycznym stosowaniu można zaobserwować polepszenie kolorytu oraz zmniejszoną widoczność naczyń.
Jak zlikwidować pajączki?
Przed zamykaniem naczynek należy ustalić przyczynę i stopień niewydolności żylnej, gdyż ma to bezpośredni wpływ na skuteczność zabiegów. W przypadku zaawansowanych zaburzeń krążenia zamknięcie naczynka w jednym miejscu może spowodować uwidocznienie nowego w innym obszarze nóg.
W przypadku dobrze postawionej diagnozy i wykluczeniu niewydolności żylnej, rozwiązaniem problemu pajączków jest laseroterapia i skleroterapia.
Więcej:
https://skopia-ec.pl/zabieg/laserowe-zamykanie-naczyn-twarzy-ciele/
Gabriela Glinowska, kosmetolog